„Wybiórczy atak na Kościół i Komisję Majątkową”

Dziesiątki zabytkowych majątków pożydowskich odzyskiwanych przez Gminę Żydowską są sprzedawane deweloperom, zamieniane na mieszkania i sklepy; wszystko to dzieje się w majestacie prawa, a monopolistami ze strony żydowskiej jest wąska grupa ludzi często niemających nic wspólnego z Żydami zamordowanymi w Polsce przez Niemców. Tymczasem odium zła spada na Kościół katolicki, któremu bezprawnie zagrabiono mienie w czasach PRL i który w przeważającej części w restytuowanych nieruchomościach i na odzyskanych ziemiach prowadzi nadal działalność religijną i charytatywną.

Od 23 września, czyli od daty aresztowania Marka P., pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej, trwa medialna nagonka na Kościół katolicki za rzekomo bezprawne odzyskiwanie mienia, zawyżanie szacunków restytuowanych majątków i gruntów oraz brak procedury odwoławczej w procesie zwrotu dóbr kościelnych zagarniętych bezprawnie w okresie PRL. W sprawę aktywnie zaangażowali się politycy SLD i PO. Tym razem jednak Kościół zareagował szybko i skomentował atak mediów i polityków ustami sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski bpa Stanisława Budzika. Niezauważony został przy tym fakt, że poprawne politycznie media od 13 lat milczą o masowym odzyskiwaniu majątków pożydowskich przez Związek Wyznaniowy Gmin Żydowskich RP, handel tymi dobrami oraz niejasnych procedurach restytucyjnych (czytaj obok wywiad z Bolesławem Szenicerem).

Co się stało?

23 września Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował na trzy miesiące pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Jest on podejrzany o korumpowanie osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji oraz wielomilionowe oszustwa. Został w niedzielę zatrzymany przez CBA. Gliwicka prokuratura okręgowa postawiła mu cztery zarzuty. Jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w komisji majątkowej, trzy pozostałe – oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł. Grzegorz Napieralski z SLD stwierdził, że komisja działa niekonstytucyjnie, a część wartego ponad 24 mld majątku przekazano Kościołowi z naruszeniem prawa. W 2009 r. Sojusz złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, zwracając uwagę na brak procedury odwoławczej w procesie zwrotu majątków kościelnych. Z kolei Sławomir Kopyciński z SLD oświadczył, że “mamy do czynienia z największym przekrętem finansowym w historii Polski”. Swoje stanowisko wyraził również lider PO i jednocześnie marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, który zapowiedział, że Komisja Majątkowa może przestać działać do końca tego roku, jeśli nie uda się stworzyć przejrzystych zasad jej funkcjonowania.

Odpowiedź Kościoła

29 września bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, oświadczył, że Kościół ma prawo do zwrotu bezprawnie zabranych dóbr, a krytyka medialna dotycząca tej kwestii jest niesprawiedliwa. – Jeżeli były jakieś nieprawidłowości w Komisji Majątkowej, to musi to potwierdzić sąd – powiedział bp Budzik. Zaznaczył, że Kościół jest gotów do współpracy i pomocy. – Natomiast te wszystkie zarzuty, które pojawiają się w prasie, są przed prawomocnymi decyzjami sądowymi wysoce niesprawiedliwe – stwierdził. Podkreślił także, że Kościołowi zależy na szybkim zakończeniu prac komisji i jest gotów pójść na ustępstwa w tych sprawach, które nie zostały jeszcze rozwiązane. – Ciągle się mówi, że Kościół robi te operaty i zaniża cenę. Natomiast te operaty szacunkowe są sporządzane przez ludzi, którzy mają licencję i mają kontrolę ministerialną nad sobą. Jeżeli oni gdziekolwiek zaniżyli jakąś wartość, to powinni odpowiedzieć przed sądem, a nie rzucać tych wszystkich inwektyw na Komisję Majątkową i Kościół – podsumował bp. Budzik. Z kolei przewodniczący KEP abp Józef Michalik oświadczył, że Kościół nie ma nic wspólnego z aresztowanym w ubiegłym tygodniu pełnomocnikiem instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Markiem P., gdyż reprezentował on jedynie „poszczególne jednostki”.

Czego nie chce oddać SLD?

Ustawa z 17 maja 1989 r. mówiąca o zwrocie majątków kościelnych została wprowadzona jeszcze przez Sejm PRL. Wtedy powołano do życia Komisję Majątkową, która miała zajmować się zagrabionym w czasach stalinizmu majątkiem kościelnym. Trzeba dodać, że nie mogło to już dotyczyć większości majątków kościelnych, które Kościół posiadał przed wojną głównie za Bugiem, na Kresach Rzeczypospolitej, zabranych Polsce przez Związek Radziecki. Podczas reformy rolnej PKWN z 1944 r. Kościół stracił lasy, które znacjonalizowano. W 1948 r. komuniści przejęli zakonne szpitale, prowadzone przez Caritas domy dziecka, żłobki, przedszkola i przytułki. W 1950 r. Sejm przyjął ustawę o grabieży majątku kościelnego na dużą skalę. Znacjonalizowano wówczas ok. 100 tys. hektarów ziemi (mówi się czasami o 155 tys. ha). Tak więc SLD winno pamiętać, że to ich polityczni poprzednicy dokonali kradzieży, która obecnie jest jedynie rekompensowana, a podstawą prawną owej restytucji jest ustawa sejmowa uchwalona za czasów rządu Mieczysława Rakowskiego jeszcze przez Sejm PRL, a więc także ich partyjnych kolegów, często do dzisiaj działających w Sojuszu. Do tego należy przypomnieć, że od początku większość majątków dotyczyła kultu bądź dzieł charytatywnych, z których do dzisiaj korzystają Polacy.

Oczywiście przypadek Marka P., nota bene oficera SB przez kilkanaście lat zajmującego się odzyskiwaniem utraconego majątku Kościoła, musi być wyjaśniony. Ale rzucanie przez Sojusz i Platformę błota na cały Kościół jako niemalże organizację przestępczą jest żałosne. W wielu odzyskanych majątkach prowadzona jest pomoc dla ubogich, potrzebujących, bezdomnych, kiedy zaś historyczne i zabytkowe nieruchomości odzyskiwane przez Gminę Żydowską z marszu idą na zwyczajny handel, SLD i PO jakoś szat nie rozdzierają…

Robert Wit Wyrostkiewicz
Artykuł ukazał się w tygodniku „Nasza Polska” Nr 40 (779) z 5 października 2010 r.

Reklamy

Informacje o radiopomostphoenix

www.radiopomost.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Z Polski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s