Specjaliści ds. funduszy unijnych z dyplomem WSKSiM

W ostatnich dniach września, jak co roku, słuchacze jednosemestralnych podyplomowych studiów Zasady wykorzystania funduszy unijnych w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej prezentowali swoje prace dyplomowe. Ciekawe projekty, które w przyszłości mogą być realizowane w różnych regionach Polski, powstały dzięki intensywnej pracy pod okiem wykładowców-ekspertów toruńskiej uczelni. Wnioski o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej przygotowywane przez słuchaczy na zakończenie studiów podyplomowych są napisane zgodnie z obowiązującymi regułami aplikacyjnymi i dotyczą różnych dziedzin: inwestycji infrastrukturalnych (budowy dróg gminnych i powiatowych, oczyszczalni, boisk, pływalni), rozwoju polskich firm i tworzenia nowych miejsc pracy dla bezrobotnych, przeciwdziałania patologiom społecznym, czy agroturystyki. Przez jeden semestr kształcący się w toruńskiej uczelni poznają aktualną wiedzę z zakresu funduszy strukturalnych, zasad ich wykorzystania na szczeblu krajowym, prawa wspólnotowego, możliwości pozyskania środków na projekty z rożnych dziedzin. Uczestniczą także w 40-godzinnych warsztatach prowadzonych przez doświadczonych wykładowców, przede wszystkim praktyków. – Potrzebna jest z jednej strony nauka praktyczna, ale wcześniej trzeba dowiedzieć się, gdzie szukać praktycznych wskazówek – podkreśla poseł Izabela Kloc, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz ekspert ds. funduszy unijnych. – I to jest wyzwanie dla tego rodzaju studiów, by wiedzieć, gdzie szukać i pozyskać takie informacje od praktyków, żeby później dobrze napisać projekt – dodaje. O tym, że podyplomowe studia w WSKSiM już od kilku lat świetnie realizują to zadanie, świadczy liczne grono słuchaczy, którzy z zapałem i głowami pełnymi pomysłów podejmują kształcenie na tym kierunku.
Ważny jest pomysł na projekt
Aby rozpocząć naukę na studiach podyplomowych Zasady wykorzystania funduszy unijnych, nie trzeba mieć wykształcenia ekonomicznego czy prawniczego. Wystarczy ukończyć studia wyższe (licencjackie, inżynierskie lub magisterskie) na dowolnym kierunku oraz mieć ciekawy pomysł na projekt. Mogą to być projekty, które pozwolą rozwinąć własną firmę, stworzyć miejsca pracy lub zakupić nowoczesną maszynę. Pani Marzena z Bliżyna, która przygotowała projekt dotyczący zwiększenia konkurencyjności zakładu mechaniki pojazdowej poprzez jego rozbudowę, doposażenie i wprowadzenie nowych usług, podkreśla, że po jednym semestrze nauki co prawda nie jest jeszcze ekspertem, ale czuje się przygotowana do pisania wniosków. O dofinansowanie w ramach poddziałania 5.2.1. Wsparcie mikroprzedsiębiorstw z Ramowego Programu Operacyjnego chciałby się ubiegać pan Kazimierz z miejscowości Chojny, aby dzięki środkom unijnym rozszerzyć działalność swojej firmy glazurniczej. – Na pewno zajęcia warsztatowe z przygotowania projektów i wiele wskazówek praktycznych pozwoliło nam lepiej rozumieć trudny język unijnego prawa – podkreśla. Duża część wniosków dotyczy także pomysłów, które dzięki dofinansowaniu z pieniędzy Europejskiego Funduszu Społecznego mogą zmienić na lepsze środowiska lokalne, w których działają absolwenci.
Duże możliwości na rynku pracy
Specjaliści ds. funduszy unijnych mogą znaleźć pracę w wielu instytucjach. Z jednej strony są to agendy rządowe odpowiedzialne za wdrażanie tych programów, czyli Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i agencje ministerialne, np. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wykształconej w tym zakresie kadry potrzebują również urzędy marszałkowskie, gminy. Środki unijne mogą być pozyskiwane także przez organizacje pozarządowe czy przedsiębiorców. Pomimo skokowego zainteresowania wykorzystaniem funduszy unijnych w Polsce wciąż brakuje osób kompetentnych do pracy w zawodach związanych z pozyskiwaniem tych środków. Dlatego absolwenci toruńskiej uczelni mogą pochwalić się, że po jej ukończeniu szybko znajdują pracę. Najlepszą okazją do wymiany doświadczeń w tym zakresie są coroczne konferencje organizowane w siedzibie WSKSiM, dotyczące wykorzystania funduszy unijnych przez Polskę.
Wykorzystać dziejową szansę
Wiedza na temat funduszy unijnych i umiejętność pisania dobrych wniosków daje nie tylko większe szanse na znalezienie dobrej pracy czy rozwój własnej firmy, ale także – w skali makro – umożliwia lepsze wykorzystanie przyznanych Polsce w tej perspektywie finansowej ok. 67 miliardów euro. A trzeba pamiętać, że – jak zauważa Przemysław Lach, niezależny ekspert ds. funduszy unijnych w Centrum im. Adama Smitha i wykładowca na studiach podyplomowych w WSKSiM – wykorzystanie w pełni wszystkich środków jest dziś patriotycznym obowiązkiem i absolutnym priorytetem ściśle powiązanym z naszym sukcesem gospodarczo-społecznym. – Niewykorzystane środki nie tylko zostaną przez Polskę zmarnowane, bezpowrotnie stracone i wrócą do unijnej kasy, ale dostarczymy naszym przeciwnikom na forum organów Unii oraz prasie lewicowo-liberalnej krajów zachodnich argumentów o naszej „niewdzięczności, nieudolności, słabości” – wyjaśnia. Dlatego każdy nowy absolwent to nowe projekty, które niosą ze sobą zarówno potencjalny wzrost wykorzystania przez Polskę środków UE, jak i korzyść dla społeczności lokalnej. – Potrzeba więc przede wszystkim ludzi, którzy będą potrafili w sposób sprawny realizować projekty – w urzędach marszałkowskich, w stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych, tak byśmy mogli na koniec 2013 roku, a właściwie 2015 roku powiedzieć, że dobrze zrealizowaliśmy ten plan – podkreśla poseł Izabela Kloc.
Ostatnia okazja krótszego studiowania
W roku akademickim 2010/2011 po raz ostatni uczelnie mogą prowadzić kształcenie na studiach podyplomowych w wymiarze jednego semestru. Nowy projekt ustawy o szkolnictwie wyższym, który ma wejść w życie w październiku 2011 roku, zakłada bowiem, że nauka na wszystkich kierunkach podyplomowych studiów będzie odbywać się przez minimum dwa semestry. Słuchacze, którzy chcieliby uzyskać kwalifikacje w krótszym czasie, powinni zdecydować się na podjęcie kształcenia na studiach Zasady wykorzystania funduszy unijnych w tym roku akademickim. Wciąż jest jeszcze możliwość rozpoczęcia nauki od października br. Natomiast na semestr letni toruńska uczelnia przygotowuje przeznaczoną głównie dla absolwentów tego kierunku nową propozycję studiów podyplomowych związanych z zarządzaniem projektami unijnymi. Szczegółowe informacje na temat studiów podyplomowych można uzyskać pod nr. tel. (56) 610 71 20 (56) 610 71 20 oraz znaleźć na stronie internetowej http://www.wsksim.edu.pl.
Dorota Zbierzchowska

Reklamy

Informacje o radiopomostphoenix

www.radiopomost.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s