Jedzenie z obcym genem

Środki chemiczne, hormony wzrostu dla zwierząt, antybiotyki i rośliny genetycznie modyfikowane zawarte w żywności stanowią składnik naszej codziennej diety. Zdrowa żywność staje się coraz częściej mitem, bo w biznesie liczy się ilość a nie jakość. Jaki wpływ na nasze zdrowie mają produkty, które zawierają organizmy modyfikowane genetycznie?
TreśćWideo

Jedzenie z obcym genem Genetycznie modyfikowane rośliny uprawia się na około 140 milionach hektarów na świecie. Większość z nich przerabia się na pasze dla drobiu, trzody i bydła. Zwierzęta tak karmione dają nam produkty spożywcze, które codziennie trafiają na nasze stoły. Część roślin przerabia się na dodatki spożywcze między innymi do wędlin, słodyczy i nabiału. Czy to jest bezpieczne?

– Mamy w tej chwili rzetelny pakiet badań wykonanych na zlecenie austriackiego rządu. Wykazano, że myszy karmione modyfikowaną kukurydzą, w trzecim i czwartym pokoleniu zaczynają wykazywać obniżony poziom płodności. W 90 procentach przypadków to, co jest prawdą u myszy, sprawdza się u człowieka – mówi doc. dr hab. Katarzyna Lisowska, biolog molekularny Instytut Onkologii w Gliwicach.

– Problem niepłodności to jest problem narastający. Z roku na rok zgłasza się do kliniki coraz większy odsetek par, w celu podjęcia diagnostyki i leczenia – dodaje dr nauk med. Tomasz Rokicki, ginekolog położnik, Europejskie Centrum Macierzyństwa InviMed.

Żywność, która jest genetycznie zmodyfikowana albo posiada dziewięć-dziesiątych procent dodatków GMO, powinna być oznakowana. Dziennikarze UWAGI! sprawdzili, że wiele z produktów dostępnych w sklepach ma białko sojowe, lecytynę sojową i samą soję – roślinę najczęściej modyfikowaną genetycznie. Żaden z tych produktów nie miał jednak informacji o ewentualnej modyfikacji genetycznej.

– Nie ma nad tym realnej kontroli – twierdzi Marek Kryda, działacz ruchu ekologicznego.

– Sprawdzamy ok. 100 próbek na rok – przyznaje Dorota Balińska-Hajduk, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

– Największym problemem jest to, że tak naprawdę wykonujemy 1500 do dwóch tysięcy analiz GMO. To jest nic. A reszta to deklaracja. Deklarację producent pisze sam. Co on tam wpisze, to jego sprawa. W żywności bardzo dużo się oszukuje – dodaje anonimowo pracownik laboratorium analiz GMO.

Polska już produkuje GMO

W Polsce od kilku lat trwają prace nad ustawą, która ma określić zasady kontroli żywności genetycznie modyfikowanej i upraw roślin modyfikowanych. Obowiązujące prawo jest pełne sprzeczności – zabrania sprzedaży nasion genetycznie modyfikowanych, ale pozwala sprowadzać je zza granicy. Rolnicy z tego korzystają. Dariusz Matuszek ma kilkuset hektarowe gospodarstwo koło Raciborza, na którym od lat uprawia genetycznie modyfikowaną kukurydzę.

– To kury jedzą, świnie. Wszystko jest przerabiane na pasze. Nie zgłaszam swoim upraw, bo nie ma takiej konieczności. Dużo osób sieje, ale się do tego nie przyznaje – mówi Dariusz Matuszek.

Taka modyfikowana genetycznie kukurydza to nie tylko pasza dla zwierząt. Z kukurydzy powstaje wiele produktów, które niemal codziennie zjadamy, albo mamy z nimi kontakt.

Jaki wpływ na zdrowie może mieć żywność genetycznie modyfikowana? Czy czeka nas epidemia bezpłodności? Jakie jeszcze zagrożenia niesie ze sobą GMO? .

za; http://uwaga.onet.pl/reportaze.html

Najgorsze to , to ze ludzie spia zachwyceni dobrobytem amerykanskim stylem zycika? , chcieli amerkanskoje to je maja , pokolenia beda cierpiec , dzieci beda sie rodzic z wadami z ciezkimi chorobami , a lekarz powie Ci ze to choroba genetyczna pochodzi od ojca dziadka , babci a to falszywe faryzeusza klamstwo , zapamietaj to „jestesmy po to aby zniszczyc Was

Reklamy

Informacje o radiopomostphoenix

www.radiopomost.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Z Polski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jedzenie z obcym genem

  1. Margaret pisze:

    W dzisiejszych czasach chyba nie ma już czegoś takiego, jak całkowicie naturalna, zdrowa żywność. Może z upraw ekologicznych, ale czy zwyczajnego człowieka stać na taki luksus…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s