Szczepionki w zapobieganiu grypie u osób starszych ?

Skoro brak prac naukowych odnośnie skuteczności szczepień to na jakiej podstawie “eksperci” WHO i ich propagandziści z czasopism medycznych twierdzą, że osoby starsze należą do grupy ryzyka czyli muszą być poddane obowiązkowym szczepieniom? szczególnie w domach opieki?

dr Jerzy Jaśkowski

Cohrane Colaboration jest uznawane za bardzo wiarygodne źródło informacji medycznej, zarówno o działaniu różnych leków jak i sposobów leczenia chorób.

Wadą tej organizacji jest to, że opiera się na pracach wydrukowanych w czasopismach medycznych. Jak wiadomo, chcąc napisać pracę trzeba mieć środki finansowe oraz możliwości techniczne, umieć składać materiał i odpowiednio go opracowywać. A z tym bywa różnie szczególnie wśród lekarzy praktyków. Jak również wiadomo, od wielu, wielu lat wszystkie czasopisma medyczne wydawane są przez przemysł farmaceutyczny. Niestety przemysł ten nie dopuści do ukazania się żadnej pracy podważającej jego produkcję.

Dwa przykłady: 1) w 1976 roku porównywaliśmy skuteczność kilku leków, okazało się, że najgorszym preparatem był lek produkowany przez naszą Polfę. Oczywiście praca nie została przyjęta w ŻADNYM medycznym czasopiśmie w Polsce. 2) Przyjaciel z Bophalu próbował opublikować wyniki badań katastrofy która się zdażyła w 1984 roku w zakładach Union Carbide. 1)

Dostał odpowiedź odmowną z 80 międzynarodowych czasopism, nawet takich jak Nature, Lancet etc. Po cichu powiedziano mu, że Union Carbide jest za silną korporacją aby przeciwko niej występować. A wyniki jego pracy mogły uratować życie kilku tysiącom ludzi.

Po drugie coraz częściej przedstawiciele firm farmaceutycznych zgłaszają się do konkretnego lekarza podsuwając mu do podpisania określony artykuł promujący określony lek danej firmy. Tworzy się potem tak zwane standardy leczenia. Zapewniając jednocześnie odpowiednią gratyfikację oraz druk w prestiżowym – wysoko punktowanym czasopiśmie [dokładniej o tej procedurze w innym artykule]. Ten “system” powoduje z jednej strony wzrost dochodów konkretego człowieka, a z drugiej strony awans zawodowy poprzez większą liczbę punktów, a więc wg. urzędników lepsze notowanie. Można to bardzo łatwo sprawdzić np. w google scholar. Znajduje się tam nazwiska z kilkuset pracami w okresie kilkunastu lat.

Z tymi zastrzeżeniami Cohrane Colaboration *) jest bardzo istotnym źródłem informacji medycznej. http://www.cochrane.org/

Z tym większym więc zaskoczeniem zapoznałem się z oficjalnym raportem tej organizacji dotyczącym szczepień zapobiegawczych przeciwko grypie, szeroko nagłaśnianych przez Światową Organizację Zdrowia -WHO, i jej ośrodki krajowe, u osób starszych,

WHO stwarzając pojęcie grup ryzyka, co prawda bez wyjaśnienia zasady tworzenia takich grup, zalicza do takiej grupy ryzyka osoby po 65 roku życia, szczególnie przebywające w domach opieki. Dlaczego? Tylko Pan Bóg i eksperci WHO raczą wiedzieć.

Otóż w Cohrane Database of Systemtic 2011 numer 8 znajduje się raport opublikowany przez John Wiley & Sons itd (ISSN 1464-780X)

Opublikowany raport opiera się na analizie 75 prac publikowanych w okresie ostatnich 40 lat.

Okazało się po przeanalizowaniu tych 75 prac zbiorowych, że zawierają one podstawowe błędy metodologiczne i praktycznie nie mogą być zaliczone do prac naukowych, są to raczej obserwacje.

Ze względu więc na niską jakość tych prac, nie można wyciągnąć żadnych jednoznacznych wniosków. Jedynym posiadającym umocowanie w pracach wnioskiem jest ten, że najczęściej stosowaną szczepionką jest preparat trójwartościowy inaktywowanych szczepów wirusów grypy.

Badano takie parametry jak ilość hospitalizacji, powikłania, śmiertelność osób starszych. Zasady kwalifikacji osób do szczepień, ilość podawanej szczepionki, różnorodność firm sprzedających szczepionki spowodowały, że dane prezentowane w pracach są nieporównywalne.

Jednym wnioskiem dającym sie udokumentować jest ten, że brak dowodów na skuteczność szczepionek.

Wydaje się jednak, że istnieje o wiele poważniejszy wniosek: Skoro brak prac naukowych odnośnie skuteczności szczepień to na jakiej podstawie “eksperci” WHO i ich propagandziści z czasopism medycznych twierdzą, że osoby starsze należą do grupy ryzyka czyli muszą być poddane obowiązkowym szczepieniom? szczególnie w domach opieki?

cbdo.

========================

1) http://books.google.pl/books?id=F4quv-lYCGEC&pg=PA131&lpg=PA131&dq=Bhopal+Ja%C5%9Bkowski&source=bl&ots=6Xi0hZnUra&sig=rCE5W54DYoKA7cS1Zc1Gdi-UYRY&hl=pl&ei=u2OVTsOAA5CJhQfroIjGBg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CCQQ6AEwAQ#v=onepage&q&f=false

J. Jaskowski and others, „Compensation for the Bhopal Disaster,” INTERNATIONAL PERSPECTIVES ON PUBLIC HEALTH Vols. 11 and 12 (1996), pgs. 23-28.

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Medical_Commission_on_Bhopal

*) [ The Cochrane Collaboration, założona w 1993 r., jest międzynarodową siecią ponad 28.000 oddanych ludzi z ponad 100 krajów. Pracujemy razem, aby pracownicy służby zdrowia, polityków, pacjentów, ich obrońcy i opiekunów, podejmują trafniejsze decyzje dotyczące opieki zdrowotnej, w oparciu o najlepsze dostępne dowody badań, poprzez przygotowanie, aktualizowanie i promowanie dostępu do Cochrane Recenzje – ponad 4600 do tej pory, opublikowane w The Cochrane Library.]
dr Jerzy Jaśkowski

Reklamy

Informacje o radiopomostphoenix

www.radiopomost.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s