About

POMOST, najpierw pismo a potem ruch społeczno polityczny, powstał w Chicago w 1979 i istniał do 1989, do chwili ogłoszenia wolnych wyborów w Polsce. Twórcami Pomostu byli: Krzysztof Rac, Marian Sromek oraz Waldemar Włodarczyk, poprzednio zaangażowani w piśmie Szaniec, w Dziale Młodych Dziennika Związkowego oraz w uniwersyteckim Polish Students Association -PSA, gdzie współpracowali z Romanem Koperskim, poźniejszym współzałozycielem POMOSTu.

Ruch Spoleczno-Polityczny POMOST
POMOST, najpierw pismo a potem ruch społeczno polityczny, powstał w Chicago w 1979 i istniał do 1989,w chwili obecnej jest zawieszona dzialanosc Organizacii, do chwili ogłoszenia wolnych wyborów w Polsce. Twórcami Pomostu byli: Krzysztof Rac, Marian Sromek oraz Waldemar Włodarczyk, poprzednio zaangażowani w piśmie Szaniec, w Dziale Młodych Dziennika Związkowego oraz w uniwersyteckim Polish Students Association -PSA, gdzie współpracowali z Romanem Koperskim, poźniejszym współzałozycielem POMOSTu.
RSP POMOST był przede wszystkim konserwatywną, polsko-amerykańska organizacja polityczna dążącą do utrzymania demokratycznego systemu w USA, do przywrócenia wolności Polsce w ramach wolnych wyborów oraz do zatrzymania pochodu komunizmu w Ameryce Łacińskiej.
Pomost zgrupował w swych szeregach grono wybitnych jednostek, wśród których szczególnie duży wpływ na kierunki działania wywarli : dr Janusz Subczyński, prof. Jan Kryński, Adam Kiernik, Dariusz Szczepańczyk, Henryk Ejchorszt, Andrzej Jarmakowski, Andrzej Muznerowski, Leopold Tyrmand, prof. Zdzisław Rurarz, Jerzy Majcherczyk, David Wilke, James Żmuda, Józef Wilas, Ryszard Jonak, Victor A. Zolcinski Vice- Coordynator RSP POMOST i Coordynator na Stan Arizona, Alina Dzierzgowska, Ryszard Kos, David Domzalski, Joanna Schetyna, Leszek Małkowski, Tadeusz Kamiński, Joseph Łosiak, Ryszard Milewski, Yolanda Flanagan i inni. Osobisty wkład pracy członków oraz własne środki finansowe pozwoliły Pomostowi pozostać niezależnym na politycznej arenie amerykańskiej.
Pomost ustanowił swe przedstawicielstwa we wszystkich większych miastach USA, oraz w Kanadzie, Europie i Ameryce Łacińskiej. Główne biuro Pomostu istniało w Chicago oraz w Waszyngtonie. Wydawano miesięcznik Pomost, biuletyn w języku angielskim „The Bridge” oraz komunikaty specjalne. W ramach wydawnictwa Pomost wydano kilka pozycji książkowych.

AKCJE POMOSTU:

POPARCIE SOLIDARNOŚCI.

• Poczynając od 13 grudnia 1980 roku Pomost przeprowadził szereg akcji protestacyjnych pod konsulatami PRL-u oraz w głównych ośrodkach miejskich USA. Niektóre z akcji protestacyjnych, jak na przykład pod konsulatem PRL w Chicago, przerodziły się w manifestacje dochodzące do ponad 20 tysięcy obecnych.

• Przeprowadzono udane przesyłki sprzętu poligraficznego, sprzętu radiowego oraz funduszy na pomoc dla działaczy Solidarności i opozycji.

• Zorganizowano szereg konferencji prasowych dla amerykańskich środków masowego przekazu, gdzie wyjaśniano dążenia Solidarności w Polsce.

• Zorganizowano spotkania działaczy Solidarności i opozycji w Białym Domu z czynnikami kierującymi polityka zagraniczna USA.

• SANKCJE

Mimo dużych nacisków kół lewicowych sankcje ogłoszone przez prez. Reagana, zostały utrzymane aż do czasu zwolnienia więźniow politycznych w Polsce. Zasługą Pomostu było stworzenie aktywnego lobby w Waszyngtonie oraz lokalnych grup nacisku w poszczególnych dystryktach kongresowych, które dostarczały Kongresowi informacji na temat więźniów politycznych w PRL.

• RADIO POMOST.

Założone w Chicago,(Program prowdzila do czasu przejscia na emeryture Ala Dzierzgowska). Detroit (Program prowadzi do czasu przejscia na emeryture Dr.Janusz Subczynski) i Phoenix (Victor prowadzi do dnia dzisiejszego), informowało o prawdziwej sytuacji w Polsce, szczególnie podczas stanu wojennego. Słuchane przez około milion słuchaczy dostarczało komentarzy oraz zachęcało do akcji w imię haseł wolnościowych.

• RENOUNCE YALTA

Projekt ustawy opracowanej przez Pomost, unieważniającej postanowienia jałtańskie z 1945, został wniesiony pod obrady Kongresu i Senatu przez przychylnych Pomostowi kongresmanowi Tom Corocoran z Illinois i senatorowi Robert Kasten z Wisconsin. Akcja prowadzona przez kilka lat przy stałym nacisku politycznym na kongresmanów i senatorów doprowadziła w końcu do uchwalenia tej ustawy. Nad projektem pracowali Adam Kiernik Koordynator na Stan Kalifornia oraz Wiktor A. Zolcinski Koordynator na Stan Arizona

• FREEDOM FEDERATION

Pomost stanowił jedno z ogniw etnicznych organizacji wolnościowych zrzeszonych w waszyngtońskiej Freedom Federation. Liczne konferencje z ustawodawcami oraz spotkania z przedstawicielami grup etnicznych stworzyły wspólny front potrafiący skutecznie odeprzeć naciski dążące do zatrzymania pochodu wolnościowego w świecie, a szczególnie w Polsce. Freedom Federation wykazał skuteczna aktywność polityczną tak w odpieraniu ataków kół lewicowych w sprawie inwazji amerykańskiej w Granadzie, wolnych wyborów w Salwadorze, poparciu Contras w Nikaragua jak i w demonstracjach na ulicach miast amerykańskich.

• Organizacja Narodowo , Patryjotyczno – Katolicka ; POMOSTOWE LOBBY;

Pomost jako pierwsza i jedyna organizacja polsko amerykańska ogłosił swą wielopunktowa platformę polityczną w której głównym zadaniem była „…mobilizacja wszystkich ludzi, którym bliskie są ideały demokracji i wolności, zagrożone przez ekspansje sowieckiego imperializmu oraz walka o niepodległość Polski i narodów ujarzmionych.” Pomost poprzez swe przedstawicielstwa w większych miastach USA oraz poprzez istniejące w Waszyngtonie biuro przeprowadzał lobbing na rzecz uszanowania praw człowieka. Masowe wysyłanie listów, telegramów oraz osobiste spotkania działaczy Pomostu w biurach kongresmanów i senatorów w Waszyngtonie wielokrotnie pomogły w przeforsowaniu pro-wolnościowych uchwal w izbie reprezentantów i senacie.

Obecny sklad RSP Pomost

Ruch Spoleczno Polityczny POMOST
Zalozyciel Krzysztof Rac
Coordynator Dr. Janusz Subczunski
Vic. Coordynator Victor A. Zolcinski
Coordynator na Stan Arizona Victor A. Zolcinski
Coordynator na Stan California Adam Kiernik
Coordynator na Stan Main Stefan Buchholz
Coordynator na Stan Oregon Dr. Wojtek Szalecki
Coordynator na Stan Ilinois S. Sromek, Ala Dzierzgowska,Mietek Bochniak
Coordynator na Stan New York i New Jersy Darek Szczepanczyk i Henryk Ejchorszt
Coordynator na Stan New York (Peru) Jerzy Majchszak
Coordynator na Stan Massachusetts(Boston) Wojtek Koziol

Wiktor A. Żółciński

Człowiek przedwojenny. Rocznik 1951. Zawód – bojownik. W chwilach wolnych –
dziennikarz radiowy (NBC 1010 AM).Radio POMOST Arizona Czyli radiowęzeł
polamerowski. Pochodzi z zacnej patriotycznej rodziny. Ojciec walczył o niepodległość w AK, brat wysadzał komunę. Mimo tak pięknej karty rodzinnej red. Żółciński wdał się w „Solidarność”. Założyciel Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność Spółdzielni PEWNOSC (jedna z najwiekszych Komisii Zakladowych na terenie Warmi i Mazur ponad 9000 czlonkow Solidarnosci) w Olsztynie, następnie w Komisji Interwencyjnej Zarządu Regionu Warminsko-Mazurskiego. Zrobił porządek w spółdzielniach pracy inwalidów w Województwie Olsztyńskim oczyszczając z zarazy pzpr-owkiej.Założyciel z polecenia Krajowej Komisji NSZZ Solidarność Sekcji Emerytów i Rencistów Solidarność. Kilkadziesiąt razy zatrzymywany i aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Internowany, aresztowany, ponownie internowany, areszt śledczy Olsztyn, Iława, Kwidzyń. W 1983 Roku zmuszony do opuszczenia PRL. Dzięki pomocy ambasady amerykańskiej przerzucony zostaje do Phoenix Arizona gdzie mieszka od 1983 R. Mimo to dziś nie gryzie policjantów, gdy ich zobaczy na ulicy.
W dziennikarstwie prezentuje typ Jamesa Bonda. Twardszy od mikrofonu. Jest
zdania, ze prawdziwy dziennikarz radiowy powinien składać się z: niezależnych doniesień agencyjnych, z prawdy nawet jeżeli jest „niepoprawna politycznie” sznaps-barytonu, sprężystego kroku, mocnej wątroby i dobrego kopa z prawej. Wyznawca zasady, ze od dziennikarstwa trzeba odsunąć element podejrzany. Czyli długowłosych z kolczykami w uszach i w nosie, z pejsami, oraz zarabiających poniżej 200 dolarów na tydzień. Jak tez szumowinę bolszewicką i pedałów.

Słuchaczom przekazuje wiadomości żołnierskim i konkretnym językiem.
Sprawami polskimi (czytaj – politycznymi) żyje nawet po wyjściu ze studia.
Zdarza mu się w życiu prywatnym ogłosić strajk. Jedyny facet w USA prowadzący program katolicko patryjotyczno-narodowy. W dziedzinie męskiej najbardziej sexy
glos na polonijnych falach. Dlatego sluchanie red. Zolcinskiego niewskazane
jest dla niezameznych panienek w wieku od 18 do 48 lat.
Red. Zolcinski doskonale zna albo go znaja wszystkicy byli, obecni i
przyszli przedstawiciele ruchow
demokratyczno-solidarnosciowo-wyzwolenczo-postepowych. Mimo to z reguly
dobrze sie o nich wyraza. Kariere w Stanach zaczynal od pracy mycia
samochodow. Potem zainteresowal sie dzialalnoscia polityczna i
dziennikarska. Jest jednym z szefow organizacji wyzwolenczej „Pomost”,
przygotowujacej desant na Polske Ludowa . Byl rowniez Vi-ce Przewodniczacym Organizacii Worald Freedom Federation ktorej Presidentem byl General Marines Johan Singlab
„Pomost” mial swe pismo o tej samej nazwie. Potem jednak w organizacji
nastapil rozlam. Z winy niejakiego Andrzeja Czumy , ktory to decyzja Sadu Stanowego w Ditroit nie ma prawa uzywac nazwy POMOST i afiszowac sie z ta nazwa. Zupelnie przypadkowo
twozy magazyn POMOST ARIZONA
Działał Pod ziemia Dlatego dziś czasem narzeka na reumatyzm. Na imprezach
polonijnych najczęściej można go spotkać w okolicach baru z przyjaciółmi Crys M.Rac, Janusz Subczynski, Adam Kiernik, Wojtek Szalecki, Stefan Buchholdz, Koperski, Dzierzgowska, Ciupinski i wielu innych, ktorych nie sposób wymienić. Trzeba obiektywnie przyznać, ze ostatnio spożywa wino, i to, niestety – czerwone.
W przeciwieństwie do wielu byłych opozycjonistów utrzymymywał się z pracy
rak. Własnych. Do nikogo nie wyciaga reki. Jak juz, to do uscisniecia.
Cieszy sie autorytetem wsrod roznych skloconych politycznych grupek
polonijnych. Zalozyciel i Koordynator Ruchu-Sołeczno Politycznego POMOST
Oddział na Stan Arizona, vic-e szef Władz RSP POMOST.

Marnuje się „na Polonii”. Powinien siedzieć w Warszawie. I to wysoko. A tak
red. Żółciński jest obywatelem świata. Dusze ma polska, paszport amerykański, poglądy zachodnioeuropejskie, czyli jakie takie. Jeden z nielicznych dziennikarzy, którzy maja poglądy i nie wahają się ich głosić. Nawet wtedy, gdy nikt nie słucha.
A teraz już całkiem poważnie, Wiktor Żółciński mimo zamieszkiwania od tak wielu lat na obcej ziemi, nadal pozostał wiernym synem Ojczyzny. Doprawdy, nie ma wielu osób, które z takim zaangażowaniem, zapałem i poświęceniem pracują dla wyśnionej lepszej przyszłości Rzeczypospolitej.
Krotka historia :
W 1990 Roku Victor Zolcinski zostaje wybrany Vice Presidentem Worald Freedom Federation , ktorego Pesidentem byl General Johan Singlab za Prezydentury Ronalda Regana Szef Sztabu Amerykanskich Sil.
Victor 0d 1983 R. organizuje wiece w niechlubana rocznice napasci hunty czerwonej Jaruzelskiego na Narod Polski , poraz pierwszy spolecznosc Amerykanska Zachodniego Wybrzeza Stanow dowiaduje sie co sie wydarzylo w Polsce jaka golgote i holokalst przechodzil Narod Polski . W wiecach uczestniczy od 300 do 1000 osob .
20 lecie Radia Pomost Arizona , zostala odprawiona 12 listopada 2006 R. (niedziela) przez ks. Proboszcze Eugieniusza Bolda w Polskiej Misii Pastoralnej pod wezwanim Matki Boskiej Czestochowskiej w Phoenix Arizona .
Radio POMOST od 20 lat jest programem od samego poczatku swego istnienia jest Katolicko – Narodowym Patryjotycznym , bylo z Ojcem Swietym JP II kiedy byl w Phoenix w 1986 R. To Radio POMOSTArizona bylo wspolorganizatorem pirwszej w historii Polonii w Phoenix Mszy Swietej osobiscie zalozyciel Radia Wiktor A. Zolcinski zalozyciel Radia zabiegal w Kurii Biskupiej Diecezii w Phoenix o Polska Msze Swieta w 1983 Roku dostajemy pozwolenie na odprawienie Mszy w Jezyku Polskim w 1983 R. Piszemy listy do Prymasa Polski ks. Kardynala Glempa wrescie dostajemy ks. Edwarda Wanata , ktory przylatuje do Phoenix i odprawia Msze Swieta po Polsku I tak rozpczela sie przpiekna historia Polonii w Phoenix razem z Wiktorem o Msze Swita zabiegali juz nie zyjacy Sw. Pamieci Michal Bartkof i Wiktor Zielkie oraz Jozek Wojda .
W A.D 1986 zapada decyzja na posiedzeniu R.S.P. POMOST oddzial na Stan Arizona, o rozpoczeciu nadawania programow radiowych aby polaczyc religijnie narodowo – kulturowo z Matka jaka jest Polska , Polonie rozsiana w calej Metropolii Phoenix w Arizonie . Pomyslodawca Programu i jego zalozycielem jest Koordynator RSP POMOST Wiktor A. Zolcinski 16 pazdziernika A.D.1986 o godzinie 6 wieczorem NA FALI 1010 AM nadany zostaje pierwszy program Radiowy Polonii w Arizonie Radio POMOST Arizona , jest to pierwszy i jedyny Polski glos w Arizonie .
Program wspolredagowali w owym czasie koledzy Mietek Bohniak , Andrzej Krupa , Ryszard Wojciechowski , program wspierali Swietej Pamieci Tadeusz Kielbus Michal Bartkof Wiktor Zielke i tak trwa to dzielo do dzisiej, Wiktor Zolcinski przekaze Panstwu prawde o naszej Religi Katolickiej o Nrodzie Polskim o Jedo „Golgocie” bedzie bronil przed znieslawieniem . Do uslyszenia przy glosnikach
Motto Radia Pomost Solidarnosc z Polska Solidarna. Wiktor dzialacz NSZZ SOLIDARNOSC w czasie stanu wojennego przebywal wiezieniach oraz w obozach odosobienia wieecej:(www.internowani.pl) w jednym z nich Kwidzyn zostaje skatowany przez SB i straz wiezienna przebywa w szpitalu wieziennym ponad 6-c tygodni, nastepnie zostaje zmuszony do opuszczenia Polski. Od samego poczatku emigracii mieszka w Phoenix Arizona. Victor nie lubi zaszczytow jest skromna osoba pomagajaca innym, dziekuje Pnu Bogu za to co ma.
Zalaczniki:
Trybuna Ludu z 1985 R.
Zolnierz Wolnosci z 1985
Magazyn POMOST
Zdjecia z demonstracii w Arizonie
Sa tu : http://www.radiopomost.com (O Nas)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s